Brylant - Diament


Adámas – mocny, niezwyciężony, niepokonany – tak na dzisiejszy diament mówili starożytni grecy. Do dziś nie odkryto w przyrodzie twardszego minerału. Swoje właściwości zawdzięcza wyjątkowej wewnętrznej strukturze.
To jedyny wśród kamieni szlachetnych, zbudowany z jednego pierwiastka - czterowartościowego węgla (C ). Od zwykłego węgla i grafitu różni się tylko nadzwyczaj zwartym, regularnym układem przestrzennym atomów C, co w efekcie daje niesamowite efekty załamywania się światła. Dlatego właśnie diamenty mają żywy blask i dużą siłę iskrzenia. Jednak w takiej formie nie występują w naturze. Aby uzyskać efekt świetlny – tak zwanej brylacji – diament poddawany jest misternej obróbce.
W naszej kulturze istnieje określenie „nieoszlifowany diament” odnoszące się zazwyczaj do kogoś, kto posiada pewien potencjał (np. wybitne cechy charakteru, umiejętności, etc.), które wymagają odkrycia, ujawnienia, „ociosania”. Powiedzenie to wynika bezpośrednio z wyglądu diamentu w naturze, który prawie nie różni się od zwykłego krzemienia, jest niekształtny i chropowaty. Zanim zamieni się w brylant może stracić ok. 50% swojej masy.