×

Dbamy o Twoje dane!

Wiemy, że Twoje dane osobowe są dla Ciebie bardzo ważne, dlatego naszym priorytetem jest przetwarzanie ich ściśle z postanowieniami ustawowymi.
Wszystkie informacje na temat tego jakie dane gromadzimy oraz w jaki sposób je wykorzystujemy znajdziesz w zaktualizowanej Polityce Prywatności.

Wartość diamentu

W określeniu wartości diamentu obowiązuje zasada 4C. To znane na całym świecie kryteria: Masa (Carat Weight), Czystość (Clarity), Barwa (Colour), Szlif (Cut). W oparciu o tę zasadę dokonywana jest wycena. Do zakupu diamentów dołącza się specjalny certyfikat, będący gwarancją jakości i autentyczności kamienia. Na wartość kamieni dodatkowo wpływa certyfikat międzynarodowych instytutów gemmologicznych. Do najlepszych należą IGI, GIA i HRD.

Masa diamentu

To obliczana w karatach, jednostka masy, zwyczajowo przyjmowana za miarę masy kamieni szlachetnych i ozdobnych. Jeden karat ma wagę 0,2 grama.

Barwa

Większość brylantów ma delikatnie żółte lub brązowe zabarwienie, jednak diamenty występują we wszystkich barwach, w wielu odcieniach. Najcenniejszy z nich, za wyjątkiem diamentów o intensywnych kolorach, to ten o jak najjaśniejszej barwie, zbliżonej do bieli. Barwa H - biel (zazwyczaj w połączeniu z czystością SI) cieszy się dużym zainteresowaniem Klientów. Z kolei barwy I lub J to lekka, stonowana biel.

Szlif brylantowy

Dokładna ocena szlifu jest najtrudniejszym elementem wyceny brylantu. Mistrzowski szlif - nazywany brylantowym, przemienia surowy diament w błyszczący brylant. Opracowany na początku XIX w., w oparciu o prawa załamywania się światła i żmudne obliczenia, jest ukoronowaniem wszystkich szlifów. Pełny szlif brylantowy składa się z 58 powierzchni - 56 faset, tafli i koletu.

Czystość

Diamenty powstały w procesie formowania, setki milionów lat temu. Mikroskopijne inkluzje, zwane także “wrostkami”, są wewnętrzną cechą kamieni szlachetnych. Im mniej inkluzji, tym brylant cenniejszy. Warto dodać, że w przypadku czystości oznaczonej symbolem SI lub wyżej, “wrostki” przeważnie przestają być dostrzegalne gołym okiem.

 

Osoby, dla których wysoka czystość kamienia jest ważniejsza niż jego masa, decydują się niejednokrotnie na zakup kamienia o czystości VS - bardzo małe inkluzje (często w połączeniu z barwą G) lub wyższej. Wyróżnia się następujące klasy czystości: If (internally flawless), WS 1/WS 2 (very very small inclusions), VS 1/VS 2 (very small inclusions), Si 1/Si 2 (small inclusions), PI (Pique I), PII (Pique II), PIII (Pique III). Po stopniu PIII znajdują się tylko diamenty z bardzo licznymi “wrostkami”.

Wybierz dla siebie idealny brylant!

Wybierając brylant, warto zwrócić uwagę na charakterystykę kamienia, zawierającą się w kryteriach zasady 4C. Z myślą o różnych preferencjach Klientów, przy wybranych wzorach wyselekcjonowaliśmy brylanty łączące w optymalny sposób ich najistotniejsze cechy.

HSI(1/2) – preferencja: duża masa przy stosunkowo wysokiej jakości kamienia

Brylanty o barwie H (biel) i czystości SI (małe inkluzje) przez wielu uznawane są za „złoty środek” pomiędzy masą kamienia a jego jakością. W danej grupie cenowej masa kamienia jest stosunkowo duża, inkluzje małe (często niedostrzegalne gołym okiem), natomiast barwa – biała.

JP2 – preferencja: możliwie duża masa kamienia

Brylanty o barwie J (lekko stonowana biel) i czystości P2 (widoczne inkluzje) zostały dobrane w taki sposób, aby w danej grupie cenowej zapewnić przede wszystkim dużą masę kamienia.

GVS(1/2) – preferencja: możliwie wysoka jakość kamienia

Brylanty o barwie G (delikatna biel) i czystości VS (bardzo małe inkluzje) zostały wybrane z myślą o tych, którzy cenią sobie wysoką jakość kamienia. Inkluzje brylantu nie są dostrzegalne gołym okiem, a barwa kamienia jest wyjątkowo biała. W przypadku najdroższych kamieni używana jest na świecie następująca charakterystyka:

DIF – preferencja: najwyższa jakość

Brylanty o barwie D (wysoka delikatna biel) i czystość IF (wewnętrznie czysty) należą do wyjątkowo rzadkich, gdyż nie posiadają żadnych skaz, a ich barwa jest najbielsza z możliwych. Choć jakość tych kamieni jest wyjątkowa, ich masa może być wielokrotnie mniejsza od porównywalnych brylantów o niższej jakości.