×

Dbamy o Twoje dane!

Wiemy, że Twoje dane osobowe są dla Ciebie bardzo ważne, dlatego naszym priorytetem jest przetwarzanie ich ściśle z postanowieniami ustawowymi.
Wszystkie informacje na temat tego jakie dane gromadzimy oraz w jaki sposób je wykorzystujemy znajdziesz w zaktualizowanej Polityce Prywatności.

Szafir

Szafir jest odmianą korundu, najtwardszego po brylancie kamienia występującego w naturze. Najczęściej niebieski, ale spotkać można także kamienie w innych barwach – we wszystkich z wyjątkiem czerwonej. Kolor niebieski zawdzięcza domieszkom żelaza lub tytanu. W niektórych odmianach szafiru występuje zjawisko asteryzmu, spowodowane obecnością drobnych inkluzji. Najbardziej cenione są szafiry o barwie bławatka, zwanej również błękitem kaszmirskim – pochodzące z Kaszmiru, Birmy i Tajlandii. Kamienie ze Sri Lanki mają barwę jaśniejszą, natomiast australijskie są ciemniejsze, często o odcieniu zielonkawym. Szafirom najczęściej nadaje się szlif brylantowy lub schodkowy. W przypadku ciemnych kamieni, dla podkreślenia ich przezroczystości, stosuje się szlify płaskie. Szafiry gwiaździste szlifuje się nadając im formę kaboszonu.