×

Dbamy o Twoje dane!

Wiemy, że Twoje dane osobowe są dla Ciebie bardzo ważne, dlatego naszym priorytetem jest przetwarzanie ich ściśle z postanowieniami ustawowymi.
Wszystkie informacje na temat tego jakie dane gromadzimy oraz w jaki sposób je wykorzystujemy znajdziesz w zaktualizowanej Polityce Prywatności.

Topaz

Nazwa topaz pochodzi od greckiego słowa topazos– poszukiwać. Już w starożytności był to jeden z najbardziej poszukiwanych i najcenniejszych kamieni. Topaz jest krzemianem glinu zawierającym fluor. Występuje w wielu barwach; są topazy błękitne, niebieskie, niebiesko-zielone, żółtawozielone, winnożółte, pomarańczowe, różowe, bladofioletowe i fioletowoniebieskie. Zdarzają się kamienie bezbarwne, czerwonofioletowe i czerwone w różnych odcieniach. Topazy kolorowe szlifuje się przeważnie szlifem schodkowym, bezbarwne zaś szlifem brylantowym. Często stosuje się również szlify fantazyjne o bardzo dużej liczbie ścianek. Główne złoża topazu znajdują się w Brazylii, Rosji, na Sri Lance i Madagaskarze. Występuje również w Polsce, w Górach Izerskich.