×

Dbamy o Twoje dane!

Wiemy, że Twoje dane osobowe są dla Ciebie bardzo ważne, dlatego naszym priorytetem jest przetwarzanie ich ściśle z postanowieniami ustawowymi.
Wszystkie informacje na temat tego jakie dane gromadzimy oraz w jaki sposób je wykorzystujemy znajdziesz w zaktualizowanej Polityce Prywatności.

Wartość pereł

Kształt

Najbardziej cenioną jest perła kulista. Cenne są również perły kształtu gruszkowego lub podobnego do kropli. I istnieją także perły jednostronnie płaskie nazywane są butonowymi, i nieregularne, nazywane barokowymi (od włoskiego słowa barocco, czyli dziwaczny).

Wielkość

Drugim wyznacznikiem wartości pereł jest masa (wielkość). Perła może osiągać wielkość nawet gołębiego jaja, jak i być rozmiarów ziarenka. Największa dotychczas znaleziona perła ma masę 454 karaty. Można ją oglądać w British Museum w Londynie. Wielkość pereł ma związek z ich liczbą w skorupie perłopława. Rekordzista wyłowiony z Oceanu Indyjskiego miał ich aż 87 sztuk.

Barwa i połysk

O wartości perły stanowi także jej barwa i połysk. Od stosunku ilościowego masy perłowej do konchioliny zależy, jaki przybierze odcień. Jubilerzy najwyżej wyceniają perłę różową, drugie miejsce zajmuje perła kremowa, na miejscu trzecim jest perła biała. W perłach, w których pod powierzchnią nagromadziła się konchiolina, połysk jest słabszy i bardziej matowy. Stąd perły hodowane sztucznie nie mają tak pięknego połysku, jak prawdziwe, choć Spowodowane jest to tym, że znaczną część perły hodowlanej stanowi sztuczne jądro, które jest nieprzeźroczyste, i nie pozwala na występowanie takich zjawisk optycznych , jakie zachodzą na powierzchni pereł prawdziwych. Ceną pereł podnosi również to, że nie wymagają one dodatkowej obróbki dla uzyskania pięknego wyglądu.