Woda
Choć z wody wydobyte, to paradoksalnie woda nie jest ich przyjacielem. Mowa o perłach i masie perłowej, która jest szczególnie wrażliwa na działanie wody – zarówno tej z kranu, jak i wody morskiej, czy z innych akwenów. Zawarte w niej składniki mogą wpływać na wygląd biżuterii: może ona tracić połysk, ulegać przebarwieniom lub doprowadzać do wypadania kamieni – w przypadku biżuterii z markazytami. Każdy rodzaj biżuterii należy zdejmować przed kąpielą czy myciem.
Perfumy
Perfumy, jak biżuteria są ostatnim akcentem dopełniającym strój. Warto pamiętać, by używać ich przed założeniem naszyjnika, czy korali. Substancje zawarte w perfumach mogą być przyczyną przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu jej kontaktu z ozdobą. W większości przypadków, biżuteria nie jest wykonywana z czystego kruszcu (patrz próba jubilerska), ale z jego stopów, które reagują z wieloma różnymi substancjami. Stąd też należy szczególną ostrożność zachować w przypadku detergentów używanych w kuchni, czy łazience: płynów do mycia naczyń, czy lakierów. Środki chemiczne mogą szkodzić również elementom biżuterii wykonanym z kamieni naturalnych lub pochodzenia organicznego (perły, bursztyn), powodując ich matowienie lub rozwarstwianie.
Uszkodzenia mechaniczne
Najłatwiejszym celem uszkodzeń mechanicznych jest biżuteria wykonana ze złota w technologii odlewu cienkościennego - tak zwana „dmuchana”. Na skutek uderzenia, ściśnięcia – może ulec trwałemu uszkodzeniu, najczęściej wgnieceniu. Złamaniu lub odkształceniu ulegają często łańcuszki o splocie potocznie nazywanym żmijką. Po zdjęciu łańcuszka nie należy go zginać ani zbyt ciasno zwijać, gdyż może to spowodować jego trwałe uszkodzenie. Cienkim i delikatnym łańcuszkom nie służą zahaczenia. Mogą w ten sposób zostać zerwane lub zdeformowane.
Kropla, która drąży skałę
Powierzchnie, narażone na starcie lub trwałe uszkodzenie występują w biżuterii wykończonej w technologiach diamentowania, satynowania, pozłacania, rodowania lub patynowania, bowiem stanowi ona cienką zewnętrzną warstwę wyrobu. Efekt ścierania w tym przypadku nie musi być widoczny od razu. Często powstaje na skutek naszych, powtarzanych każdego dnia, szkodzących biżuterii przyzwyczajeń.
Nieumiejętna pielęgnacja
Dostępne na rynku środki czyszczące i polerujące mogą zmienić kształt i kolor biżuterii. Warto, co pewien czas oddawać biżuterię do profesjonalnej pielęgnacji, którą zajmuje się jubiler. Delikatną pielęgnację, jaką jest np. oczyszczanie z kurzu można wykonywać przy użyciu specjalnej chusteczki do pielęgnacji biżuterii. Przed częstym czyszczeniem biżuterię uchroni zawijanie jej w miękką szmatkę i szczelne zamykanie w osobnym woreczku, lub w specjalnej szkatułce, jaką oferują sklepy jubilerskie.
W trosce o piękno
Trwałość kamieni szlachetnych i naturalnych może przegrać z żywiołem. Ukruszenia, wypadanie, pękanie nie zdarza się bez przyczyny. Najczęściej do tego typu wypadków dochodzi podczas: ściśnięcia, zdepnięcia, zahaczenia, a także inne uszkodzeń powstałych w konsekwencji różnych zdarzeń losowych. Dlatego warto pamiętać, by biżuterię zdejmować przed rozpoczęciem prac domowych, przed pójściem spać, przed przystąpieniem do uprawiania sportów i innych zajęć, podczas których może ona ulec uszkodzeniu.