Próba jubilerska złota
Złoto występuje w różnych odcieniach, ponieważ jest dość miękkim metalem i stosuje się jego stopy z innymi kruszcami. Na przykład próba złota 0,585 oznacza, że w 1000 jednostek masy tego stopu, 585 stanowi czyste złoto.
Do początku XX wieku próbę złota wyrażano najczęściej w karatach. Złoto próby: 0,585 to inaczej złoto 14-karatowe (dawniej używano także określenia „złoto próby trzeciej”), próba 0,750 to inaczej złoto 18-karatowe, a próby 0,333 to złoto 8-karatowe. Ze względu na to, że całkowite oczyszczenie złota nie jest możliwe - w praktyce najwyższą próbą złota jest próba 0,999. Kruszec tej próby uznaje się za czyste, 24-karatowe złoto.
Zgodnie z obowiązującym prawem, wyroby z platyny, ze złota i srebra oferowane Klientowi muszą mieć wybitą przez Urząd Probierczy odpowiednią cechę probierczą. Zawarte są w niej informacje o rodzaju metalu szlachetnego z którego wykonany jest wyrób (mówi o tym odpowiedni symbol graficzny) oraz o próbie, czyli zawartości metalu szlachetnego w 1000 jednostkach wyrobu.
Obowiązkowi cechowania nie podlegają wyroby z platyny lub ze złota o masie mniejszej niż jeden gram. Odstępuje się także od cechowania delikatnych wyrobów jubilerskich o większej masie, w przypadku gdy wybicie cechy probierczej może je uszkodzić.